ÜRÜN VE HİZMETLERİMİZ

Hisse Senedi ve Türevleri

Hisse Senedi ve Türevleri | Osmanlı Özel Varlık Yönetimi
 
 

Hisse Senedi ve Türevleri

Osmanlı Özel Varlık Yönetimi ile hisse senetlerinin yanı sıra hisse senedine dayalı türev ürünlerde de Borsada rahatlıkla işlem yapabilirsiniz. 

Osmanlı Özel Varlık Yöneticileri ve Yatırım danışmanları Borsa İstanbul (BİST) üzerinden hisse senedi ve hisse senedine dayalı vadeli ve opsiyon piyasalarında, piyasa koşullarını da değerlendirerek size danışmanlık ve aracılık hizmeti vermektedirler.

Spot hisse senedi işlemlerinin yanında kaldıraçlı pay vadeli piyasalar, pay opsiyon kontratları aracılığı da gerçekleştirilmekte, pair trade (Kısa/Uzun), ödünç hisse kullanımı gibi ürünler sunulmaktadır.

Borsa İstanbul (BIST) ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP), ekonomik veya finansal göstergeler ile sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile diğer türev araçların elektronik ortamda alınıp satılabileceği bir piyasa olarak oluşturulmuştur.

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında, vadeli işlem sözleşmeleri için 'Pay Vadeli İşlem Ana Pazarı', opsiyon sözleşmeleri için 'Pay Opsiyon Ana Pazarı' ve 'Endeks Opsiyon Ana pazarı' olmak üzere işlem sisteminde üç ayrı pazar vardır.


Pay Vadeli İşlemler Ana Pazarı:

Pay Vadeli İşlem Ana Pazarında vadeli işlem sözleşmeleri (futures) işlem görür. Vadeli işlem sözleşmeleri, belirli bir vadede, önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikte dayanak varlığı alma veya satma yükümlülüğü veren sözleşmelerdir. Pazarda pay vadeli işlem sözleşmeleri işlem görmektedir.

 


Pay Opsiyon Ana Pazarı:

Pay Opsiyon Ana Pazarında alım (call) ve satım (put) opsiyon sözleşmeleri işlem görür. Opsiyon sözleşmeleri, opsiyonu alan tarafa belirli bir vadede veya belirli bir vadeye kadar, önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikte dayanak varlığı alma veya satma hakkı veren, satan tarafı ise sözleşmeye dayanak varlığı almaya veya satmaya yükümlü kılan sözleşmelerdir. Pazarda pay opsiyon sözleşmeleri işlem görmektedir.

 


Endeks Opsiyon Ana Pazarı:

Endeks Opsiyon Ana Pazarı'nda alım (call) ve satım (put) opsiyon sözleşmeleri işlem görür. Pazarda 20’e yakın şirketin opsiyon sözleşmeleri işlem görmektedir.

 

 

BİST pay vadeli piyasasında yaklaşık 20 şirketin hisse senedi kontratları işlem görmektedir. Bu kontratlar vasıtası ile ucuz maliyet ile kısa pozisyon veya uzun pozisyon almak mümkündür. Düşük fonlama maliyeti ve ayrıca kredi faizi üzerinden alınan BMV olmadan uzun vadeli pozisyon taşıyabilirsiniz. Bildiğiniz gibi ödünç hisse bulup uzun vadeli açığa satmak çok zordur fakat pay vadeliler vasıtası ile düşük maliyet ile orta ve uzun vadeli açığa satmak mümkündür.

BİST pay opsiyon pazarında yaklaşık 20 şirketin hisse senedine ve endekse opsiyon yazmak ve opsiyon almak mümkündür. Tezgah üstü opsiyon yapmaya göre işlem maliyeti, Borsada birçok tarafın sürekli fiyat vermesi nedeni ile daha avantajlıdır. Bu şekilde istediğiniz pozisyonu düşük teminat ve uygun fiyatlarla yapmanız mümkündür.

Spot hisse senedi piyasasında ve hisse senedine dayalı varant, vadeli opsiyon gibi türev ürünlerde yatırım danışmanlığına ek olarak gelişmiş platformlarımız ve mobil uygulamamız ile de hizmet vermekteyiz.

Hisse senedi ve türevleri ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız bize notunuzu iletin sizi arayalım.

  • Endeks Opsiyonları
     
     

BİLGİ AL

Gizlilik politikası ve KVKK metnini okudum, onaylıyorum.