ÜRÜN VE HİZMETLERİMİZ

Serbest Fonlar

Serbest Fonlar | Osmanlı Özel Varlık Yönetimi
 
 

Serbest Fonlar

Serbest fon, nitelikli yatırımcıların yatırım yapabildiği, yönetim stratejisi ve yatırım araçları konusunda herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan bir fon türüdür. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de SPK mevzuatının değişmesiyle serbest fonlar hızla kurulmaya başlamış ve hacimleri giderek artmıştır.

Serbest fonlar kullanılan yatırım araçları, kredi kullanımı ve portföy dağılımı itibari ile daha riskli kategoride yer almaktadırlar. Taşınılan riskin karşılığı olarak getiri anlamında da diğer fonlardan ayrışmaktadırlar. Yatırım zamanlamaları, stratejileri, kullanılan kredili pozisyon itibari ile serbest fonlara konu ile ilgili tecrübesi olan bir yatırım uzmanı ve/veya özel bankacı aracılığı ile yatırım yapılması önerilmektedir. Serbest fonlara en az 1.000.000 TL değerli finansal varlığı olan nitelikli yatırımcılar yatırım yapabilmektedir.

Pazar lideri olduğumuz Serbest Fon pazarında kendi fonlarımızın yanında, birçok bağımsız portföy yönetim şirketinin yöneticisi olduğu serbest fonların satışı ile ilgili anlaşmamız bulunmaktadır. Sizlere satışını yaptığımız serbest fonlarla ilgili bilgileri varlık yöneticilerimiz aracılığı ile verebilir, size uygun olup olmadığını belirtebilir ve alım/satım yapmak istemeniz halinde tek hesap üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebiliriz. Böylece aynı kurum üzerinden farklı portföy yöneticilerinin yönettiği serbest fonlara yatırım yapabilir ve varlık yöneticileriniz aracılığı ile fonların performansını ölçümleyebilirsiniz.

Serbest fonları, saklama hizmeti konusunda çalışmakta olduğumuz Denizbank ve Garanti Bankası'ndaki hesaplarda saklayıp, işlemleri bizden yapmanız mümkündür. Dolayısıyla tavsiye ve analizleri bizden alarak, varlıklarınızın saklamasını kredibilitesi yüksek iki bankanın saklama hizmet şubeleri aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.


OSMANLI PORTFÖY SERBEST FONLARI

  • Hisse Endeks Karşılaştırmalı Serbest fon grubumuz hisse senedi piyasasında uzun vadeli yatırımlarını değerlendirmek isteyen nitelikli yatırımcılara özel olarak dizayn edilmiştir. 

Minerva Serbest Fonu

Borsa İstanbul Hisse Senedi Piyasası'nda işlem gören hisse senetlerinin analiz edilmesiyle değer yaratma potansiyeline sahip hisse senetlerinde orta/uzun vadeli pozisyon almak ve değerleme olarak pahalı hisse senetlerinde veya endeks üzerine türev araçlar aracılığı ile kısa pozisyon alarak BIST 100 Ulusal Endeksi'nin üzerinde getiri elde etmeyi amaçlar. Hedef, % 100 net uzun pozisyon taşıyarak getiri elde etmektir. 

Aylık bülten için tıklayınız.

  • Mevduat ve hazine bonosu yatırımlarının üzerinde getiri arayan, portföy dağılımında sabit getirili menkul kıymetler ve mevduat ürünlerine ağırlık veren, portföy dağılımını çeşitlendirmek isteyen nitelikli yatırımcılar için düzenlenmiştir.

Anka Serbest Fonu

Fon’un ana yönetim stratejisi; yerli ve yabancı özel şirketlerin bilançolarının detaylı incelenmesi yoluyla bu şirketlerin yüksek getiri sağlayabilecek borçlanma enstrümanlarında alınan uzun ve borçlanma araçlarının üzerine yapılandırılmış türev araçlarda alınan kredili uzun ve/veya kısa pozisyonlardan oluşan bir portföy yapısı oluşturulması suretiyle Türk Lirası bazında mutlak getiri sağlamaktır.

Aylık bülten için tıklayınız.

  • Döviz bazında Eurobondlara yatırım yapmak isteyen ancak karar ve operasyonel süreci yönetemeyen nitelikli yatırımcılar için Dolar bazında mevduat üzerinde getiri hedefler. Minimum işlem kısıtı olmadan günlük olarak TEFAS platformu üzerinden kolay alım/satım fırsatı sunar.

Atlantik Serbest (Döviz) Fonu

Fon’un ana yatırım stratejisi ABD Doları bazında mutlak getiri sağlamaktır. Ana yönetim stratejisine uygun olarak, piyasa ve varlıklarda meydana gelen dalgalanmalardan yararlanmak için farklı para ve sermaye piyasası araçlarında eş anlı uzun veya kısa pozisyonlar alabilir. Fon herhangi bir menkul kıymete doğrudan veya türev araçlar vasıtası ile dolaylı yatırım yapabilir. Fon uygulayacağı stratejilerde, beklenen getiriyi artırmak amacıyla, kaldıraç yaratan işlemler yapabilir.

Aylık bülten için tıklayınız.

  • Dolar bazında getiri hedefi olan fonumuzun başarı ölçütleri mevduat üzerinde getiri sağlamak olup yatırımlarını düzenli olarak döviz ürününde değerlendirirken yüksek getiri arayışında olan ama riskini sınırlı tutmak isteyen yatırımcılara yönelik olarak düzenlenmiştir.

Pasifik Serbest (Döviz) Fonu

Fon’un ana yatırım stratejisi, ABD Doları bazında mutlak getiri sağlamaktır. Fon, döviz cinsinden ihraç edilen Türk ve Yabancı Hazine/Şirket borçlanma araçları ile yerli ihraççıların döviz cinsinden ihraç edilen para ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapar. Fon, ABD Dolarının hedge ederek Türk Lirası bazında ihraç edilen borçlanma araçlarına da yatırım yapabilir. Ayrıca fon, portföy getirisini artırmak için kredi/repo/vadeli işlemler aracılığı ile kaldıraç kullanabilir.

Aylık bülten için tıklayınız.

  • Profesyonel fon yönetimi isteyen, EUR cinsi mevduata alternatif getiri arayışında olan yatırımcılar için TEFAS aracılığı ile tüm banka ve aracı kurumlardan kolayca alınıp/satılabilir.

İkinci Serbest (Döviz-Avro) Fon

Fonun ana yatırım stratejisi, Avro (Euro) üzerinden mutlak getiri sağlamaktır. Bu kapsamda Avro cinsinden ihraç edilen para ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmaktadır. Yönetim stratejisine uygun olarak piyasadaki dalgalanmalardan yaralanmak için farklı para ve sermaye piyasası araçlarında eş anlı uzun veya kısa pozisyonlar alabilir. Ayrıca fon bir menkul kıymete doğudan yada türev araçlar ile dolaylı yatırım yapabilir.                  Aylık bülten için tıklayınız.
  • Uygun portföy dağılımı ile yabancı hisse senetleri yatırımı yaparak getiri elde etmeyi amaçlayan, risk tercihi yüksek nitelikli yatırımcılar için uygundur. Günlük olarak TEFAS platformu üzerinden kolay alım/satım fırsatı sunar.

Birinci Serbest Fon – Yabancı Hisse Senedi Ağırlıklı

Ağırlıklı olarak ABD borsalarında işlem gören hisse senetleri ve BYF’lere yatırım yapar. Hisse seçimine dayalı strateji uygulayarak, orta ve uzun vadede, ABD hisse endekslerinin üzerinde getiri sağlamayı amaçlar. Türk Lirası bazında şirket bonolarına yatırım yaparken, ABD Dolarına karşı hedge ederek TL riskini azaltır.

Aylık bülten için tıklayınız.


Özel varlık yöneticilerimiz sizlere piyasada bulunan tüm serbest fonlarla ilgili detaylı raporlama ve bilgiyi düzenli olarak sağlarlar. Serbest fonlarla ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız bize notunuzu iletin sizi arayalım.

BİLGİ AL

Gizlilik politikası ve KVKK metnini okudum, onaylıyorum.